Stworzyliśmy dla Was ten system, by wspierał Was w rozwoju Waszych gromad. To nie tylko arkusz kategoryzacji, nie tylko kategorie które pokazują jak wiele zrobiliście już ze swoją gromadą, ale też szansa na wymianę doświadczeń oraz zaplanowanie przyszłości Waszych gromad czy Waszych kadr.

Kategoryzacja zuchowa jest bowiem przede wszystkim kategoryzacją kadr Waszych gromad, którym Wy - drużynowi - przewodzicie. Cały system zaplanowaliśmy tak, by był całoroczną grą. Przez cały rok - na zbiórkach i na kolonii - możecie skorzystać z możliwości i zaprosić innego zuchmistrza, by odwiedził Waszą gromadę i wypełnił z Wami arkusz kategoryzacji.

Ze wszelkimi pytaniami, uwagami czy propozycjami dotyczącymi zmian w kategoryzacji piszcie na zuchy@zhr.pl

Kategorie i Punktacja

Celem gry jest rozwinięcie Twojej gromady do najwyższego poziomu – poziomu gromady Wilka. Wszystkich kategorii jest 5:

Gromada Tropu Szaraka
Gromada Tropu Jelenia
Gromada Tropu Dzika
Gromada Tropu Jastrzębia
Gromada Tropu Wilka

Dla ułatwienia podzieliliśmy kategoryzację na kilka grup. W każdej grupie znajdziesz stwierdzenia, do których musisz porównać obecny stan Twojej gromady, odpowiadając „tak” (1p) lub „nie” (0p). Niektóre ze stwierdzeń są obowiązkowe do uzyskania odpowiedniej kategorii – system powinien Ci je wskazać. Te wymagania są szczególnie ważne, ponieważ kategoria nie może zostać przyznana Twojej gromadzie, jeśli brakuje choć jednego obowiązkowego punktu. Naturalnie, aby spełniać wymogi kategorii wyższej, powinieneś odpowiedzieć pozytywnie na wszystkie obowiązkowe punkty niższych kategorii.

Oprócz punktów obowiązkowych, będziesz potrzebował również dodatkowych punktów, które zdobędziesz według swojego uznania – ważne, aby po podliczeniu ich wszystkich łączna ilość zdobytych punktów zgadzała się z odpowiednim progiem:

KategoriaG.T. SzarakaG.T. JeleniaG.T. DzikaG.T. JastrzębiaG.T. Wilka
Wymagana ilość punktów (w tym obowiązkowych dla danej kategorii)7(7)31(8)72 (18)114 (17)140 (10)

Jak widzisz, kategorii jest pięć, z czego pierwsza odpowiada poziomowi gromady spełniającej tylko wymagania postawione przez Regulamin Gromad Zuchów (stąd wszystkie wymagania na tę kategorię są obowiązkowe).

Dla ułatwienia system policzy wszystko za Ciebie i podpowie Ci ile punktów potrzebujesz jeszcze zdobyć do kolejnej kategorii.

Etapy Kategoryzacji

W tym roku cała kategoryzacja powinna przebiegać przynajmniej w dwóch etapach - trzeci jest opcjonalny, ale bardzo wartościowy przed wkroczeniem w następny rok harcerski.

1) Odwiedziny (grudzień – lipiec)

Odwiedź zuchmistrza na zbiórce, zobacz inną gromadę w akcji i wypełnij kategoryzację. Zaproś Zuchmistrza, Którego Szanujesz na swoją zbiórkę, a po niej wspólnie wypełnijcie arkusz kategoryzacji, dokładnie podliczając punkty i określając wymagania, które musi spełnić Twoja gromada do końca roku, aby uzyskać wybrane miano.Pamiętaj, że możesz zaprosić kogoś na zbiórkę po raz drugi, na przykład pod koniec roku szkolnego, by ująć w kategoryzacji to, jak uzupełniłeś ewentualne braki.

2) Kolonia Zuchowa
Kolonia to rzecz najważniejsza w roku zuchowym. To tu się wydarzą rzeczy, na które pracujesz cały rok. Wypełnij na kolonii kategoryzację z komendantem kolonii lub kimś z zespołu kadry Referatu, kto odwiedzi Cię z wizytacją (w razie czego - dopytaj czy wpadnie.

3) Podsumowanie

Czas po wakacjach to też dobry czas na zrewidowanie swoich założeń i plany na przyszłość. Jeśli coś się zmieniło w sierpniu - masz ostatnią szansę na wprowadzenie zmian wraz z członkiem zespołu referatu.

5) Przyznanie Kategorii

Kategoryzacja kończy się z ostatnim dniem sierpnia. Kategorie tropu szaraka, jelenia, dzika i jastrzębia przyznawane są rozkazem Komendanta Chorągwi, a tropu wilka – rozkazem Naczelnika Harcerzy. Na zakończenie kategoryzacji Ty oraz Twoi przyboczni otrzymacie naszywki na prawe ramię w kształcie sprawności symbolizujących kategorię Waszej gromady.

I teraz chyba najważniejsze. Najlepsi wodzowie i ich przyboczni z całej Polski, w nagrodę za swój trud, spotkają się na Turnieju Gromad Tropu Wilka. Najlepsi to jest tacy, których gromady uzyskały kategorię tropu wilka.

Możesz na bieżąco śledzić swoją pozycję w rankingu.

Czuwaj i powodzenia!
Wydział Zuchowy GKH-y