Podejmij wyzwanie. Spraw, by Twoja gromada weszła na wyższy poziom.

Chcemy, by kategoryzację wypełnił z Tobą inny zuchmistrz. Jego zadaniem nie będzie jednak kontrola. Chcemy, by służył Ci radą lub zadał odpowiednie pytanie, gdy przyjdzie taka potrzeba.

Celem tej kategoryzacji jest wsparcie Ciebie w kierowaniu rozwojem Twojej gromady, pokazanie kierunków, które warto podjąć. Jako Wydział Zuchowy wybraliśmy jednak punkty, które uważamy za najbardziej istotne i pokazujące ważne kroki milowe w rozwoju Twojej gromady. Jednocześnie każdy z punktów nieobowiązkowych jest tak samo dobry, jak każdy inny, więc tylko od Twojej decyzji zależy od czego zaczniesz, a które punkty zostawisz sobie na przyszły rok harcerski.

Referent i Zespół Kategoryzacyjny z Twojego Referatu są zaangażowani w proces kategoryzacji jako pomoc dla Ciebie, a nie jako instruktorzy odpowiedzialni za Twoją gromadę. Bez Twojego zaangażowania i dobrego planowania rozwoju, gromada utknie na jednym poziomie. Natomiast jeśli staniesz się dla swoich przybocznych i zuchów kapitanem, który dokładnie zna wytyczoną przez siebie trasę – Wasz potencjał jest nieograniczony.

Nowa kategoryzacja jest grą, do której zapraszamy Ciebie i Twoją kadrę.

Kategorie i Punktacja

Celem gry jest rozwinięcie Twojej gromady do najwyższego poziomu – poziomu gromady Wilka. Wszystkich kategorii jest 5:

Gromada Tropu Szaraka
Gromada Tropu Jelenia
Gromada Tropu Dzika
Gromada Tropu Jastrzębia
Gromada Tropu Wilka

Dla ułatwienia podzieliliśmy kategoryzację na kilka grup. W każdej grupie znajdziesz stwierdzenia, do których musisz porównać obecny stan Twojej gromady, odpowiadając „tak” (1p) lub „nie” (0p). Niektóre ze stwierdzeń są obowiązkowe do uzyskania odpowiedniej kategorii – system powinien Ci je wskazać. Te wymagania są szczególnie ważne, ponieważ kategoria nie może zostać przyznana Twojej gromadzie, jeśli brakuje choć jednego obowiązkowego punktu. Naturalnie, aby spełniać wymogi kategorii wyższej, powinieneś odpowiedzieć pozytywnie na wszystkie obowiązkowe punkty niższych kategorii.

Oprócz punktów obowiązkowych, będziesz potrzebował również dodatkowych punktów, które zdobędziesz według swojego uznania – ważne, aby po podliczeniu ich wszystkich łączna ilość zdobytych punktów zgadzała się z odpowiednim progiem:

KategoriaG.T. SzarakaG.T. JeleniaG.T. DzikaG.T. JastrzębiaG.T. Wilka
Wymagana ilość punktów (w tym obowiązkowych dla danej kategorii)7(7)31(8)72 (18)114 (17)140 (10)

Jak widzisz, kategorii jest pięć, z czego pierwsza odpowiada poziomowi gromady spełniającej tylko wymagania postawione przez Regulamin Gromad Zuchów (stąd wszystkie wymagania na tę kategorię są obowiązkowe).

Dla ułatwienia system policzy wszystko za Ciebie i podpowie Ci ile punktów potrzebujesz jeszcze zdobyć do kolejnej kategorii.

Etapy Kategoryzacji

W tym roku cała kategoryzacja powinna przebiegać przynajmniej w trzech etapach - czwarty jest opcjonalny, ale bardzo wartościowy przed wkroczeniem w następny rok harcerski:

1) Wizytacja Koleżeńska (październik – marzec)

Odwiedź zuchmistrza na zbiórce. Zaproś na swoją. Zobacz inną gromadę w akcji, a po zbiórce wspólnie wypełnijcie arkusz kategoryzacji, dokładnie podliczając punkty i określając wymagania, które musi spełnić Twoja gromada do końca roku, aby uzyskać wybrane miano.

2) Wizytacja Zespołu Kategoryzacyjnego Referatu (marzec – lipiec)

W tej rundzie ponownie wypełniacie arkusz kategoryzacji, patrzycie co się zmieniło i co warto poprawić jeszcze na kolonii. Jeśli w Twojej Chorągwi nie ma Referenta, tę wizytację powinien przeprowadzić z Tobą inny zuchmistrz wyznaczony do tego celu przez Komendanta Chorągwi.

3) Kolonia Zuchowa

Wraz z komendantem kolonii lub zuchmistrzem z zespołu Referatu wypełniacie ostatnią część arkusza. Warto też sprawdzić pozostałą część arkusza kategoryzacyjnego, czy nie zmieniły się niektóre z odpowiedzi (liczba zdobytych sprawności, otwarte nowe stopnie Twoje lub Twoich przybocznych itp.).

4) Podsumowanie

Czas po wakacjach to też dobry czas na zrewidowanie swoich założeń i plany na przyszłość. Jeśli coś się zmieniło w sierpniu - masz ostatnią szansę na wprowadzenie zmian wraz z członkiem zespołu referatu.

5) Przyznanie Kategorii

Kategoryzacja kończy się z ostatnim dniem sierpnia. Kategorie tropu szaraka, jelenia, dzika i jastrzębia przyznawane są rozkazem Komendanta Chorągwi, a tropu wilka – rozkazem Naczelnika Harcerzy. Na zakończenie kategoryzacji Ty oraz Twoi przyboczni otrzymacie naszywki na prawe ramię w kształcie sprawności symbolizujących kategorię Waszej gromady.

I teraz chyba najważniejsze. Najlepsi wodzowie i ich przyboczni z całej Polski, w nagrodę za swój trud, spotkają się na specjalnie dla nich przygotowanej wyprawie. Najlepsi to jest tacy, których gromady uzyskały kategorię tropu wilka.

Możesz na bieżąco śledzić swoją pozycję w rankingu.

Czuwaj i powodzenia!
Wydział Zuchowy GKH-y